Bitcoin Alıp Satmak mı Yoksa Alıp Beklemek mi

Bitcoin Alıp Satmak mı Yoksa Alıp Beklemek mi

Son güncelleme: Ağustos 29, 2017

Bitcoin ticareti ile ilgili en çok sorulan sorulardan biridir: aktif olarak Bitcoin alıp satmak mı yoksa alıp kenara mı koymalıyım. Bununla ilgili olarak bazı insanlar “Bitcoin ticaretini yapmayın, sadece satın alın ve bekleyin ve zenginleşeceksiniz” diyerek görüş belirtmekte.

Aslında son birkaç yıldır geriye bakacak olursak, bundan bir kaç yıl önce Bitcoin‘i 200 dolardan aldıysanız ve 2.000 doları aştıysa inanılmaz bir geri dönüş olacağı açıktır.

Öyleyse evet, pazarlar inanılmaz kazanımlar elde ettiğinde “satın al ve umut et” stratejisi iyi işliyor – ve Bitcoin, son bir kaç yıldır gezegendeki en iyi performans gösteren pazar olmuştur.

Ancak dünya çapında bitcoin sahibi olan toplam insan sayısına bakarsak (ki tam olarak kaç kişi olduğu hakkında en ufak bir fikrimiz yok), bu kişilerin yalnızca küçük bir yüzdesinin 200 doların altındayken aldıkları bitcoin’i tuttuğunu görürüz.

Bitcoin alıp satmak mı
Pazar payı

Yeni başlayanların büyük bir çoğunluğu Bitcoin’i ilk kez 1000 doların üzerinde bir fiyattan satın aldı – bu yüzden fiyatı sadece birkaç hafta içinde 1k dolardan 3k dolara çıktı. Bu durum sihirli bir şekilde gerçekleşmedi. İnsanlar fiyatı yükseltmek için bu seviyelerde satın almak zorunda kaldı.

Bitcoin alıp satmak mı

İnsan doğası gereği, yaygın veya popüler olduğunda bir şeyler satın almak eğilimindedir. Ve bu da genellikle fiyatın yüksek olduğu anlamına gelir. Çünkü arz talep kanunu işler. Ve yüksek satın alan insanların çok yüksek bir yüzdesi, bitcoin fiyatı %50 oranında düştüğünde panik içinde satmaya başlar.

Aynı şey finansal kriz sırasında 2008 yılında yaşandı. Birçok kişi en yüksek seviyede iken hisse satın alıyordu. Birçoğunun bunu yapma nedeni, Jim Cramer‘in krizden hemen önce stokları pompalamasıydı. Sonra bir sürü insan hisse senetlerini %50 düştüğünde sattı ve yüzyılın en büyük boğa piyasasını (sürekli artan piyasa demektir) kaçırdı.

Birkaç yıldır bitcoin alıp satmak ile ilgileniyorsanız, fiyatın ne kadar değişken, oynak ve uçucu olabileceğini bilirsiniz. Yakın geçmişte patlayan birkaç Bitcoin balonu oldu. Güzel olan şey ise şu ana kadar, her balondan sonra bitcoin fiyatı daha da iyileşti ve daha yüksek bir değer kazandı. Öyleyse evet, teorik olarak, doğru zamanı seçerseniz (ki bunu yapmak çok zordur) ve panik anında alırsanız ve uzun vadede tutarsanız, büyük geri dönüş yapmış olursunuz demektir.

Özetlemek gerekirse;

  • Doğru zamanı seçebilmek
  • Panik anında almak
  • Uzun vadeli tutmak

Bunlar söylemesi kolay ama pratikte yapması zor olan şeylerdir. Çok fazla deneyim, araştırma ve analiz yeteneği gerektirir.

 

Bir Cevap Yazın