Ark Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ark Coin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son güncelleme: Ocak 1, 2018

Ark coin, kullanıcılara, geliştiricilere ve yeni teşebbüslere yenilikçi blockchain teknolojileri sunmayı hedefleyen bir kripto para birimidir.

ARK’ın son derece esnek, uyarlanabilir ve ölçeklenebilir yapısıyla, bağlı zincirlerin tümüyle bir ekosistemi ve sonsuz kullanımı içeren sanal bir webi yaratması amaçlanıyor. ARK, kitlesel kabul için tasarlanmış ve tüketicilerin istediği ve geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu hizmetleri sunacak güvenli bir platform olmayı hedefliyor.

ARK Coin Nedir?

ARK, blok zincirler arasında köprü oluşturmayı sağlayan, hızlı, merkezi olmayan, ölçeklenebilir, işbirlikçi bir sistemdir. Ağdaki işlemler yaklaşık 8 saniye civarındadır, yaklaşık bir saat süren Bitcoin işlemlerinden çok daha hızlıdır.

Ark Coin’in şu anda 760 milyon dolarlık piyasa değeri var ve bunlardan 15 milyonu günlük olarak işlem görüyor.

Ark platformu, kripto teknolojilerini toplumsal olarak daha kabul edilebilir kılmayı amaçlıyor.

Bunu, güvenli temel teknoloji ve pratik hizmetlerin uygulanması yoluyla sağlamak istiyor.

Nasıl Çalışır?

ARK, Lisk, Crypti ve BitShares’ten türetilmiş ve çekirdeği üzerine yeni teknolojiler eklenmiştir. Delegated Proof-of-Stake konsensüs algoritması kullanır. 51 deledene birine oy kullanıldığında ve koin üzerinde hisse sahibi olunduğunda ARK %10 temettü öder. Bu temettüler birkaç günde bir (veya bazen her gün) ödenir, böylece koinlerinizde anlık bir büyüme elde edersiniz.

Toplamda 128.694.286 Ark coin olacak. Şu anda, bunların 97 milyonu dolaşımda ve Ark’ın Delegated Proof-of-Stake konsensüs algoritmasını kullanıyor.

Bu algoritmanın avantajı, hızlı, etkili, merkezi olmayan ve esnek bir konsensüs bulgusu sağlamasıdır.

ARK coin sahipleri, oylama sistemi vasıtasıyla koinin gelecekteki gidişatı hakkında demokratik anlamda kararlar verebilirler.

Bizans hata toleransı (Byzantine fault tolerance)

Ark sistemi, diğer pek çok blok zinciri gibi, Bizans hata toleransı (Byzantine fault tolerance) sistemini kullanır. Bu, ağdaki hiçbir bilgisayarın diğer bilgisayarlara güvenmediği anlamına gelir. Bu da, sistem kodunu bilmeyen hiçbir bilgisayar korsanının P2P ağına zarar veremeyeceği anlamına gelir. Bunun nedeni, ağdaki yanlış bilgileri yayan her bilgisayar sistemin dışında tutulur. Bu, blok zinciri operatörlerinin, örneğin, belirlenen koşulların yerine getirilmesini temin etmesini, böylece işlemlerin iki kez yapılmamasını sağlar.

Oylama Sistemi

Ark platformunun benzersiz bir özelliği, oylama ağırlığının ağdaki tüm bilgisayarlara dağılımıdır. Bu, ağın ele geçirilmesini neredeyse imkansız kılar. Ağdaki her bilgisayarın manipüle edilmesi gerekir ki bu gerçekleşsin. Ve bu imkansızdır.

Ayrıca, Ark’ın hızlı işlem süreleri de farklıdır. Madencilerin bir blok bulması 8 saniyede gerçekleşir.

Ark, gerektiğinde gelecekteki ölçeklemeyi esnek bir şekilde ayarlama hakkını saklı tutar.

ARK Ekibi

ARK platformunun arkasındaki ekip olan ARK Ekibi, kendisine ARK ekosistemini geliştirme hedefi koymuştur. Ekip, en iyi blockchain teknolojilerini ekosisteme entegre etmek ve bu teknolojileri günlük pratikte sunmak istiyor.

ARK platformu daha geniş bir kitleye ulaşmak için tasarlandı. Bu, yenilikçi blockchain teknolojileri ile elde edilen kullanıcıları, geliştiricileri ve yeni teşebbüsleri içerir.

Ekosistemin, herhangi bir sayıda uygulama için bir blok zincir ağı oluşturmak için blok zincirleri birbirine bağlaması bekleniyor. Platform akıllı köprüler vasıtasıyla bunu garanti eder.

ARK’ın son derece esnek, uyarlanabilir ve ölçeklenebilir olma hedefi vardır. Bu, Ark platformunu güvenli hale getirir ve müşteriler ve geliştiriciler için önemli kaynaklar sağlar.

Ekip uzun vadede kendilerini güvence altına almak için ARKShield programını başlattı. Bu, istikrarlı finansman ve gelecekteki gelişimi sağlamak için profesyonelce idare edilen sürdürülebilirlik ve koşullu bir fondur.

Ark Coin Ekosistemi

Ark Coin platformunun geliştiricileri, çekirdeği geliştirmek için sürekli çalışıyor.

Aslında koinler arasındaki boşluğu kapatmak için Ark kullanarak blok zincirleri birbirine bağlamayı amaçlıyor. Halen emekleme aşamasındalar, ancak, çok hırslı bir şekilde çalışan ekibe sahipler.

Tek kelimeyle özetlemek gerekirse ARK, blok zincirlerden oluşan internet yaratmaya çalışıyor. Bunu bir düşünün.

Bunu yaparken, yalnızca şirketin kendisinin ihtiyaç duyduğu araçları değil, aynı zamanda tüketicilerin kullanmak istediği ve kullanmasını istediği araçları geliştirmeyi amaçlıyorlar. Sorun, yeniliklerin eşzamanlı geliştirilmesi, korunması ve açıklanmasında yatıyor. Bu, blok zincirler için bir arayüz olarak kullanılabilen sağlayıcılar ve kullanıcılar için bir platform olan Vendorfield ile bağlanabilen birbirine bağlı blok zincirleri içerir.

Bu, yalnızca Bitcoin-Blockchain veya Ethereum-Blockchain’in birbiriyle iletişim kurması demek değildir. Ark ekibi, ayrıca, geleneksel banka hesapları olmadan fiziksel kartların ve transfer cihazlarının insanlara erişilebilir olmasını istiyor.

Bu, zincirin-dışındaki işlemlerin alanına giriyor. Buradaki bir başka yenilik, hypermedial protokol platformudur. P2P Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS-InterPlanetary File System), blok zincirinizi aşırı yüklemeden büyük miktarda verileri işlemenize imkân tanır.

Ek teknoloji olarak, Gezegenler Arası Veritabanı (IPDB-InterPlanetary Database), Gezegenlerarası Sıralı Veri (IPLD-InterPlanetary Lined Data) ve Web’den Web’e Sunucusuz Webtorrent üzerinde çalışmaktalar.

Ark Coin Nasıl Satın Alınır?

Ark coin alabileceğiniz çok fazla borsa var. Binance borsasından Ark satın almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Adım 1: Öncelikle Binance’ın kayıtlı bir üyesi olmalısınız. Kayıt sadece birkaç dakika sürüyor, buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
  • Adım 2: Güvenlik sebebiyle hesabınızı doğrulamanız istenecektir. Kayıt olduktan sonra, kayıt formunda girdiğiniz postaya giriş yapmanız ve platformda kayıtlı olduğunuzu doğrulamanız istenen bağlantıyı tıklamanız gerekmektedir. Hesabınızı güvende tutmak için etkinleştirilmiş 2FA kullandığınızdan emin olun.
  • Adım 3: Binance platformuna biraz bitcoin gönderin. Ark koin satın almak için borsadaki cüzdanınızı finanse etmeniz gerekiyor. Bunu sayfanın üst kısmındaki “Funds” bağlantısına giderek “Deposits & Withdrawals” seçeneğini tıklayın.
  • Adım 4: Sayfada görüntülenen kripto para birimleri listesinde Bitcoin’i aramalısınız. Bitcoin görünmüyorsa, aramanızı daha hızlı yapmak için o bölümdeki arama kutusunu kullanabilirsiniz. Bulduğunuzda, hemen önündeki “Deposit” butonuna tıklayın.
  • Adım 5: Sizin için oluşturulan bir cüzdan adresini göreceksiniz. Bu adresinizi harici cüzdanınıza veya bitcoin fonlarınızı sakladığınız başka bir borsaya kopyalamanız gerekir. Oluşturulan adrese bitcoin satın almak istediğiniz Ark tutarını (işlem ücreti masraflarını karşılamak için biraz daha fazla gerekecektir) gönderin. Bir süre bekleyin ve fonlarınız Binance cüzdanınıza bir kaç dakika içinde yatacaktır.
  • Adım 6: Binance logosunun yanındaki ‘Exchange’ bağlantısını tıklayın ve ‘Basic’ seçeneğini seçin. Sayfa yüklendiğinde sayfanın sağ üst bölümünde Ark/BTC çifti bulun. Aramanızı daha hızlı yapmak için arama kutusunu kullanabilirsiniz.
  • Adım 7: Grafiğin hemen altındaki “Buy” bölümünde, Price başlıklı ilk kutuda ne kadar para ödemek zorunda kalacağınızı göreceksiniz. Amount yazan ikinci kutuda, satın almak istediğiniz Ark coin sayısını gireceksiniz. Yatırdığınız tüm fonları kullanmak istiyorsanız basit bir yöntem bu alanın altındaki %100 butonuna tıklamaktır. Ark Buy butonuna tıklayın. Aldığınız koinler birkaç dakika içinde cüzdanınızda belirecektir.

Yazımızın sonuna geldik. Umarım Ark coin nedir, ne değildir ve nasıl satın alınır öğrenmiş oldunuz.

Ark platformu sürekli olarak gelişiyor ve her yenilik belki de yeni bir beyaz sayfa teşkil edecek.

Siz ne dersiniz? Ark gelecek vaad ediyor mu?

Bir Cevap Yazın