ABD Mahkemesi 15 Bin Bitcoin Kullanıcısının Bilgilerini İstiyor

ABD Mahkemesi 15 Bin Bitcoin Kullanıcısının Bilgilerini İstiyor

Son güncelleme: Kasım 30, 2017

Salı günü, Kaliforniya federal mahkemesi, popüler kripto para ve cüzdan servisi Coinbase‘den binlerce müşterinin kayıtlarını ABD gelir dairesi IRS’e iletmesini emretti.

Buradaki linkten mahkeme emrinin tamamını okuyabilirsiz. (İngilizce)

İstenen kayıtlar, 2013 ile 2015 yılları arasında hesaplarında 20.000 dolardan fazla bir miktarda Bitcoin bulunan, satan, gönderen veya alan her kullanıcı için ad, doğum tarihi, adres ve hesap etkinliğini içeriyor.

Emir, vergi dairesinin tüm Coinbase müşterilerinin kullanıcı kayıtlarını istediği ve geçen Kasım ayında başlayan IRS vergi dairesi ve Coinbase arasındaki bir yıllık bir mahkeme savaşının sona ermesine işaret ediyor. Vergi dairesi, emrin aşırı geniş olduğunu savunan Coinbase ve Coinbase müşterilerinin direnişini değerlendirdikten sonra, talep kapsamını belirtilen zaman diliminde sadece 20.000 dolardan fazla kripto para paylaşımı yapan Coinbase müşterilerini kapsayacak şekilde daralttı.

Coinbase Ne Diyor?

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Ocak ayında blogunda yazdığı yazıda “sırf dijital para birimi kullandı diye çok sayıda kişiye ilişkin ayrıntılı işlem bilgilerini istemek, [müşterilerin] mahremiyetinin ihlal edildiği anlamına gelir” dedi.

ABD vatandaşlarının kripto para işlemleri için sermaye kazanç vergisi ödemesi gerekiyor ve IRS vergi dairesi sanal paraları “mülk” olarak görüyor. Mahkeme kararına göre 10.000 kişiden fazla kişi 20.000 doların üzerinde kripto para sattı ya da aldı ancak sadece yılda 800 ila 900 vergi mükellefi, 2013 ile 2015 yılları arasında bitcoin ile ilgili yaptığı transferden dolayı vergi ödedi.

Bu, “pek çok Coinbase kullanıcısının kendi bitcoin kazançlarını bildirmedikleri” anlamına geliyor.

Kısacası, bu mahkeme kararı, IRS tarafından, kripto para kazançlarında olası vergi kaçırma işlemleri için gösterilen bir reaksiyondur. Bununla birlikte, vergi yasası kripto paraya uymuyor ve bu mahkeme emri 14.000’den fazla Coinbase kullanıcısını sırf yeni bir teknoloji kullandıkları için soruşturma altına alıyor. ABD’li yasa koyucular Eylül ayında, vergilendirmede 600 doların altındaki kripto para transferlerini muaf tutan bir yasa tasarısını kabul ettiler.

Bir Cevap Yazın