2013’te Tüm Parasını Bitcoin’e Yatırdı ve Şimdi Milyoner

2013’te Tüm Parasını Bitcoin’e Yatırdı ve Şimdi Milyoner

Son güncelleme: Ağustos 30, 2017

İsveçli bilgisayar programcısı Alexander Bottema, son dört yılda birikimini yüz katın üzerine çıkardı. Dijital para birimi Bitcoin‘in sadece 30 dolara fiyatlandığı 2013 yılında Bitcoin’e ilk yatırımını yaptı. Bottema, 2013 yılında Bitcoin’in büyük potansiyele sahip olduğunu fark etti ve mümkün olan en fazla Bitcoin’i satın almak için tüm hisse senetlerini ve tüm birikimini sattı.

Bottema, Bitcoin fiyatının 4500 dolar ile flört ettiği dönemde bile, stoklarının hiçbirini satmadı. Business Insider ile yapılan bir röportajda, şöyle diyor:

Onu emeklilik sigortası olarak görüyorum. Aynı oranda kazanamayacağımı bildiğim için, daha fazla satın almayı düşünmüyorum. Fiyatın 100.000 doları bulması halinde bazı stoklarımı satmayı düşünebilirim.

Alexander Bottema Kısa özgeçmiş

Bottema İsveç’teki Stockholm yakınlarındaki küçük bir toplulukta büyüdü ve ailenin Apple II bilgisayarında program yapmayı öğrendi. 1991’de Uppsala Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri okudu ve doktorasını kazandı.

Stockholm’de, veri güvenliği ve danışmanlık hizmetleri Upec Industriteknik için şifreleme çalışmalarına başladığı yere döndü. Çalıştığı şirket satılınca, Bottema ve iki meslektaşı kendi şirketi Polytrust’u kurdu. Bottema bugün ABD’de yaşıyor ve endüstriyel uygulamalar için veri analizi ve simülasyon sağlayıcısı olan Massachusetts merkezli Mathworks’de çalışıyor.

Bottema Bitcoin’i nasıl keşfetti?

Bottema, 2010’da ilk defa Bitcoin ile tanıştı. İlk başta, dijital para birimiyle ilgilenmediğini ve bunun gerçek hayatta uygulanamayacağına inandığını belirtti. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı düştükten sonra düşüncesini değiştirdi ve nihayetinde geri döndü. Bottema diyor ki:

Bunu başlangıçta reddettim. Veri güvenliği konusunda uzun bir geçmişe sahip olduğumu görerek, açık ve çarpışma öngörülen güvenli sunucuların kurulmasının mümkün olmadığını emindim. Ertesi yıl, kafede oturuyordum ve gazetede Bitcoin’in çöküşten sonra nasıl kurtulduğunu okudum. Güvene dayalı bir para biriminin nasıl kurtulabileceğini anladım. Bu benim ilgimi arttırdı.

Bottema, Bitcoin’e yaptığı erken yatırım yüzünden şimdi çok yüksek bir varlığa sahip olan birçok Bitcoin milyonerinden sadece biridir.

Bir Cevap Yazın